PL   EN

Bułgaria podwyższa część stawek za energię pochodzącą z OZE

Data publikacji: 2013-07-02

Od 1 lipca 2013 roku w Bułgarii wprowadzono nowe ceny energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Obowiązująca stawka wynosi 90,4 EUR za 1 MW i jest o 4% wyższa w stosunku do wartości z roku ubiegłego,  w którym za 1MW płacono 87 EUR. 

Bułgarski rząd porządkuje przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii. Do najistotniejszych zmian należy zniesienie tymczasowej bardzo dużej opłaty za dostęp do sieci sięgającej nawet kilkadziesiąt euro na 1MW dla instalacji przyłączonych przed dniem 30 czerwca 2013 oraz podwyższenie stawek dla części nowych instalacji o 4 % w stosunku do roku poprzedniego.

Dla prowadzonych przez Global Energy inwestycji obowiązują następujące stawki: 248 EUR/1MW energii dla instalacji w których Global Energy posiada 10% udziałów, a które zostały przyłączone przed 30 czerwca 2012, 87 EUR/1MW energii dla nowych instalacji utworzonych po 30 czerwca 2012, a 90,4 EUR/1MW energii dla nowych instalacji które zostaną utworzone i przyłączone po 30 czerwca 2013.

Zdaniem Zarządu Global Energy – spółki posiadającej udziały w Holdingu Eko Novenergy, dysponującym pracującą instalacją o mocy 9,66 MW przyłączoną przed 30 czerwca 2012 roku, a także planującej nowe przedsięwzięcia związane z OZE w tym rejonie, nowe przepisy są korzystne dla rozwoju inwestycji z obszaru zielonej energii.

– Dla przykładu parametry opłacalności prowadzenia inwestycji w Bułgarii, w obszarze OZE, pod warunkiem zakupu na bardzo korzystnych warunkach cenowych instalacji paneli fotowoltaicznych, pozostają podobne do tych sprzed 2 lat, czyli z czasów tzw. hossy w branży OZE, ponieważ obecnie, szczególnie atrakcyjne są ceny paneli słonecznych. Znacznie niższe są również koszty pozostałych urządzeń oraz robocizny towarzyszących wybudowaniu instalacji – wyjaśnia Artur Staykov, Prezes Global Energy S.A. 

Zdaniem Zarządu GE, wprowadzenie cła na panele słoneczne z Chin w żaden sposób nie wpływa na wzrost cen zakupu instalacji – na europejskim rynku jest ogromna podaż wyprodukowanych paneli słonecznych, które można kupić wręcz w wyjątkowo niskich cenach dotychczas niespotykanych na rynku – dodaje Artur Staykov.

Opłacalność planowanych i realizowanych przez spółkę Global Energy projektów potwierdzają inwestorzy zainteresowani ich finansowaniem, z którymi prowadzone są rozmowy w zakresie szeregu form kapitałowego zaangażowania się w dalszą działalność Spółki. Aktualnie skupiamy się na realizacji projektu budowy instalacji solarnej o mocy do 4,5 MW, a ponadto przygotowujemy się do pierwszych inwestycji w Polsce – dodaje Artur Staykov, Prezes Global Energy S.A.